<< Přehled akcí v roce  >>


Památník Terezín

 

 

PAMÁTNÍK TEREZÍN

Navštívili jsme městečko Terezín nedaleko Litoměřic, pevnost z 18. století, která měla být původně využita v rakousko-pruských válkách a nakonec se nechvalně proslavila během druhé světové války jako největší koncentrační tábor na našem území.

Když jsme v sobotu přijeli, rozhodli jsme se, že si čas do oběda a následného odpoledního programu zkrátíme hrou - a co se nestalo, najednou přiběhl Sam, že našel nějaký podivný sešit. Zjistili jsme, že se jedná o deník jistého Petra Ginze, který si psal v letech 1941-1942. Odpoledne jsme se na prohlídce v Malé pevnosti zeptali paní průvodkyně, jestli o autorovi deníku něco neví.

Věděla.

Ukázalo se, že je docela známý - ve čtrnácti byl kvůli svému židovskému původu deportován právě do Terezína, kde byl velmi aktivní v kulturním životě židovského ghetta. Zmínky o něm jsme pak nalezli jak v Muzeu ghetta, tak v tzv. Magdeburských kasárnách. Večer jsme promítali dva filmy o záchranci 669 českých židovských dětí, Nicholasu Wintonovi: hraný film Všichni moji blízcí a dokument Síla lidskosti.

V neděli jsme navštívili Litoměřice a pak se s drobnými peripetiemi dokodrcali zpátky do Prahy. A co se stalo s deníkem? Donesli jsme ho do muzea, kde byli všichni nadšení, protože o něj při nějakém stěhování přišli. Za odměnu nám každému darovali poštovní známku s Petrovým obrázkem Měsíční krajina, který v roce 2003 letěl do vesmíru.

Účast: Eliška Baťková, Anička Bínová, Ester a Sára Gracerovy, Adéla Havelková, Madlenka Ježková, Nene Kaláb, Sam Kossakowski, Helenka Kouwen, Vítek a Eliška Křelinovi, Dáda Lamich, Johanka Michalová, Mates a Adéla Paruchovi, Bára Prokopová, Bruno Sandner, Adéla Šedová, Terka a Otík Volkovi, Kamilka Zbořilová, Kája Zítková, Honza Zmátlo, z vedoucích pak Anička, Balda, Balíček, Simča, Ondra, Opča s Bětkou, Petich, Houza S., Terka E., Verča V., Matěj K., Honza B., Wotec, Darek, Olinka, Terka T.

od kdy: 22.09.2012
do kdy: 23.09.2012
kde: Terezín
s sebou: spacák, pevné boty, pláštěnku, přezůvky, hrneček, hygienu

peníze: 600 Kč

Vedoucí: Anička

Ostatní vedoucí:

Pozvánka Pozvánka na výlet do Terezína

Do Terezína jsme přijeli v sobotu ráno ...

Honza je vychovaný, Otec je nevychovaný.

Matěj se asi zbláznil. Proč by jinak tohle ...

Sam před chvílí našel útržky z deníku ...

Stále jsme na náměstí, za námi je kostel ...

Čteme si ukázky z deníku Petra Ginze, ...

Pořád si čteme z deníku. Síma napjatě ...

Matěj je slepý Romeo a nahání Julii. ...

Známka s fotografií Petra Ginze a jeho ...

Matěj je určitě silný, ale neměl šanci

Pozadí a za nimi na pozadí budovy ...

Malí kluci naháněli velké kluky, a to pro ...

Honza Stuchlík prchá. Asi bude dopaden.

Jsme na obědě v restauraci Atypik, kde jsme ...

To je ta restaurace, kde jsme jedli

A pak jsme šli samozřejmě do Malé pevnosti ...

Honzu Stuchlíka osvítilo, tak doufejme, že ...

Darek přemýšlí. Za ním, pod tou ...

Tady je popraviště. Dozorci stříleli ...

Sousoší v Malé pevnosti

Tam za námi je brána, do níž vstupovali ...

Za námi se rozkládá Národní hřbitov. ...